“Azərbaycan İpoteka Fondu”ASC-də "Elektron İpoteka Sistemi"nin (EİS) Elektron Hökumət Portalı ilə inteqrasiya prosesi artıq başa çatıb.
1 avqust 2017-ci il tarixindən etibarən EİS “Elektron Hökumət Portalı”nın real vaxt rejimində əhalinin tam istifadəsinə veriləcək. Belə ki, bundan sonra “Azərbaycan İpoteka Fondu” ASC-nin vəsaiti hesabına verilən ipoteka kreditindən yararlanmaq istəyən hər bir şəxs birbaşa internet vasitəsi ilə onlayn rejimində “Elektron Hökumət Portalı”-na (www.e-gov.az) daxil olub müvafiq qaydada ipoteka kreditinin alınması üçün müraciət etməlidir. Müraciət zamanı qeydiyyatdan keçərkən Elektron İmza Tokeni (www.e-imza.az) və ya ASAN imzanı (www.asanimza.az) əldə etməlidir.
Məlumat üçün bildiririk ki, EİS Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ölkədə elektron xidmətlərin tətbiqi və istehlakçıların hüquqlarının qorunması üzrə tapşırıqlarını rəhbər tutaraq, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasında ipoteka kreditləşməsinin bəzi məsələləri haqqında” 22 iyun 2016-cı il tarixli 940 nömrəli Fərmanının 4-cü bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə yaradılıb. Sistemin fəaliyyətinin təşkilinin hüquqi, təşkilati və texnoloji əsasları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 noyabr 2016-cı il tarixli 1126 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Elektron ipoteka” sistemi haqqında Əsasnamə” ilə müəyyən edilir və onun fəaliyyətinin təşkili, idarə olunması və inkişafı elektron sistemin operatoru kimi “Azərbaycan İpoteka Fondu” ASC tərəfindən təmin edilir.
EİS-in tətbiqi ipoteka kreditlərinə çıxış imkanlarının sadələşdirilməsinə, ipoteka krediti almaq istəyən şəxslər üçün bərabər şərait yaradılmasına, müraciətlərə baxılma zamanı şəffaflığın və operativliyin təmin edilməsinə, habelə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının imkanlarından faydalanaraq tələb olunan sənədləri real vaxt rejimində əldə etməklə, sərf olunan vaxta və xərclərə qənaət olunmasına, göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin və səmərəliliyinin artırılmasına xidmət edəcək.

Press service of “Azerbaijan Mortgage Fund” Open Joint Stock Company (OJSC) informs that integration process has already been completed with Electron Government Portal. Since August 01, 2017 Electron Mortgage System will be delivered for complete use of people in a real time mode of Electron Government Portal. So, as from now, anyone who intends to get mortgage loan issued by “Azerbaijan Mortgage Fund” Open Joint Stock Company should apply online for getting mortgage loan in a relevant manner entering into “Electron Government Portal” (www.e-gov.az) directly via internet. While being registered, an applicant should obtain electron signature token (www.e-imza.az) and or ASAN signature (www.asanimza.az).
Please note that, “Electron mortgage” system (EMS) has been established referencing upon the commissions of the President of the Republic of Azerbaijan relating implementation of electron services in the country and protection of consumers rights, as well as in order to provide execution of item 4 of the Order No.940 of June 22, 2016 on “Some issues of mortgage lending in the Republic of Azerbaijan”. Legal, organizational and technical principles of organization of operation of the system are defined by Regulations on “Electron mortgage” system approved by the Order No.1126 of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 24, 2016 and organization of its operation, management and development is provided by “Azerbaijan Mortgage Fund” Open Joint Stock Company as an operator of electron system.
Implementation of EMS will serve simplification of access to mortgage loan, provision of equal condition for those who intend to get mortgage loan, also provision of transparency and operativeness in dealing with the applications, as well as increase of quality and efficiency of provided services and time and costs saving by obtaining the required documents in real time taking advantage of information-communication technologies.