Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun (Fond) fəaliyyətinin “Fitch Ratings” Agentliyi (bundan sonra Agentlik) tərəfindən növbəti qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. Agentliyin qiymətləndirməsinə əsasən, Fondun uzunmüddətli xarici və yerli valyutada defolt reytinqi “BB+” səviyyəsində (proqnoz “stabil”) təsdiq edilib.
Reytinqin “BB+” səviyyəsində (proqnoz “stabil”) təsdiq olunması dövlət ilə Fond arasında güclü əlaqənin olması barədə “Fitch”in dəyişməz mövqeyini əks etdirir. Agentliyin "Hökumətlə əlaqəli qurumların reytinq meyarları"na əsasən, “Fitch”, dövlətin Fonda dəstəyini çox yüksək qiymətləndirir. Dövlətlə Fond arasındakı əlaqənin güclü olması və dövlətin Fonda dəstəyini nəzərə alaraq, “Fitch” Fondun reytinqini ölkənin suveren reytinqinə bərabər olaraq müəyyənləşdirib.
Hüquqi status və idarəetmə çox güclü olaraq qiymətləndirilib. Fond qeyri-kommersiya publik hüquqi şəxsdir və dövlətə məxsusdur.
Dövlətin təşəbbüsü ilə Fondun mandatına ipoteka əməliyyatları ilə yanaşı, kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsi funksiyasının əlavə olunması Fondun dövlətin sosial-iqtisadi siyasətinin həyata keçirilməsində strateji əhəmiyyətini daha da artırıb.
Dövlətin Fonda dəstəyi güclü olaraq qiymətləndirilib.
Yarandığı gündən etibarən Fond davamlı olaraq dövlətdən müxtəlif növ dəstək alır. Bura illik kapital daxilolmaları, dövlətdən transferlər və Mərkəzi Bankın Fondun istiqrazlarına təkrar bazarda likvidlik dəstəyi daxildir. Fond, həmçinin, ucuz maliyyələşmə, 2019-cu ildən başlayaraq gəlir vergisindən azad edilmə və əməliyyatlardan əldə etdiyi mənfəətdən istifadə etmə kimi dolayı dəstəyə malikdir.
Həm əhalinin əlverişli şərtlərlə yaşayış sahələri ilə təmin edilməsi kimi ənənəvi seqmentini, həm də sahibkarların manatla aldıqları kreditlərə zəmanət və faiz subsidiyalarının verilməsi kimi yeni fəaliyyətini nəzərə alaraq “Fitch” orta müddətli dövrdə də Fondun dövlət tərəfindən aldığı dəstəyin davamlı olacağını güman edir.
Agentlik hesab edir ki, dövlətin mənzil siyasətində Fond strateji əhəmiyyətə malikdir. Fond respublikada güzəştli ipoteka kreditlərini verən yeganə dövlət qurumudur və bank sektorunun zəif olduğu bir şəraitdə güzəştli ipoteka kreditini təmin edən hər hansı başqa qurum yoxdur.
Milli mənzil təminatı siyasətinin həyata keçirilməsində dövlət agenti olan Fond, ipoteka bazarına ucuz maliyyə resurslarını yönəldir və bununla da ipoteka kreditlərini əhaliyə əlçatan edir.
Fond daxili istiqraz bazarının Maliyyə Nazirliyi və Mərkəzi Bankdan sonra üçüncü ən böyük iştirakçısıdır.
Əməliyyat profili
Fond dövlətin mənzil təminatı siyasətində əsas rol oynayır, çünki əhalinin yaşayış sahələrinə olan əlçatanlığını təmin etmək üçün uzunmüddətli ipoteka kreditlərinin bazar qiymətindən aşağı təklif olunması üçün mexanizm qurub. 2018-2019-cu illər ərzində Fond satmaq öhdəliyi ilə yaşayış sahələrinin kirayəyə verilməsi proqramının tətbiqi istiqamətində işlər həyata keçirib. Bu proqram ipoteka kreditlərinə müraciət edə bilməyən, ilkin ödəniş etməyə kifayət qədər vəsaiti olmayan əhali üçün nəzərdə tutulub və proqramın cari ildə tətbiqi planlaşdırılır.
Fond qeyri-kommersiya təşkilatı olmasına baxmayaraq, yaranandan bəri davamlı olaraq mənfəət əldə edib. Fondun hesablamalarına görə, 2019-cu il üçün kapitalın gəlirliliyi 3.8% və aktivlərin gəlirliliyi isə 1.9% olub.

FITCH AFFIRMS MCGF At BB+/STABLE
Fitch Ratings has affirmed Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan's (Fund) Long-Term Foreign- and Local-Currency Issuer Default Ratings (IDRs) at 'BB+' with Stable Outlook.
The affirmation reflects Fitch's unchanged view on the Fund’s strong link with the Republic of Azerbaijan (BB+/Stable). Under its Government-Related Entities (GRE) Criteria, Fitch views the government's ability and willingness to provide support to the Fund as very high. Based on the assessment of strength of linkage and incentive to support Fitch has equalised the Fund's IDRs with those of Azerbaijan irrespective of the Standalone Credit Profile (SCP).
Status, Ownership and Control Assessed as Very Strong
The Fund is a non-for-profit organisation, which is fully owned by the state.
The state-initiated expansion of the Fund’s activity beyond mortgage operations through adding functions of supporting small and medium enterprises (SMEs) under the Fund’s umbrella further enhanced the Fund's strategic importance in the implementation of the state’s socio-economic objectives.
Support Track Record Assessed as Very Strong
Since its inception the Fund continuously receives different kinds of support from the state. This includes annual capital injections, transfers from the state and central bank’s buy-back guarantee on its bonds. The latter implies central bank’s obligation to buy back the Fund’s bonds from the bondholders on their request. The Fund also enjoys indirect support, which includes low-cost funding, exemption of income tax starting from 2019 and use of profits gained from the operations at its disposal.
Fitch expects the Fund will continue to benefit from ongoing state support over the medium term taking into account the expansion of its activity both in its traditional segment of providing affordable housing and in new operations covering guarantees and subsidies on loans to SMEs.
Fitch views the Fund as a strategically important entity in implementation the state’s policy of provision affordable housing to the population. The Fund is the only state entity that provides subsidised mortgages in the republic, hence lacking substitutes for provision mortgages amid weak national banking sector. The Fund is the third-largest participant of the domestic bond market after the national finance ministry and the central bank.
Operational Profile
The Fund plays a critical role in state housing policy as it establishes mechanism for providing the republic’s population with affordable housing through long-term mortgage loans at below-market rate. In 2018-2019, the Fund worked on implementation of rent-to-own programm, which is aimed at people with insufficient funds for down payment or those who are not eligible for mortgage loan. The programme will be available for population already in 2020.
Although the Fund is a non-for-profit organisation, it remains steadily profitable since its establishment. Management estimates the Fund’s return on equity was about 3.8% and return on assets at about 1.9% in 2019.