İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun (Fond) satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizmi çərçivəsində vətəndaşlara təklif etdiyi yaşayış sahələrinin siyahısı genişləndirilib və daha bir yaşayış kompleksi mənzil fonduna daxil edilib. Yeni kompleks Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, Adil Məmmədov küçəsində yerləşir. Kompleks üzrə vətəndaşlara 40 mənzil təklif olunur.
Qeyd olunan yaşayış kompleksində təklif olunan mənzillərin aylıq ödənişləri 498 manatdan başlayır. Aylıq ödənişlər çox güzəştli şərtlərlə, mənzilin dəyərinə illik 4 faiz (sığortalanma daxil) həcmində xərclər nəzərə alınmaqla hesablanır. Kompleks üzrə mənzillər 1, 2 və 3 otaqlıdır. Vətəndaşlar həmin yaşayış kompleksi üzrə təklif olunan mənzillərlə bu keçid vasitəsilə tanış ola bilərlər.
Hazırda yeni ünvan da daxil olmaqla Fondun balansında olan satmaq öhdəliyi ilə kirayə yaşayış sahələri Bakı, Sumqayıt və Xırdalan şəhərləri üzrə 8 fərqli ünvanda yerləşir. Bu yaşayış sahələrinin dördü Bakıda, ikisi Sumqayıtda, ikisi isə Xırdalandadır. Təklif edilən mənzillər vətəndaşların istirahəti üçün geniş həyətyanı sahəyə malik, əsas infrastruktur obyektlərə yaxın komplekslərdə yerləşir. Bütün mənzillər yeni və müasir tikinti materiallarından istifadə olunmaqla yüksək səviyyədə təmir olunaraq kombi isitmə sistemi (kombi cihazı daxil olmaqla), su, qaz, elektrik sayğacları ilə təchiz olunub, mülkiyyət hüquqları isə dövlət qeydiyyatına alınıb. Yaşayış sahələrinin yerləşdiyi ərazi, sayı, sahəsi və digər məlumatlarla bu keçid vasitəsilə tanış olmaq mümkündür.
Sənədlər Fonda təqdim edildikdən sonra ən qısa vaxtda, 3 iş günü ərzində müraciətə baxılması, müvafiq qərarın qəbul edilməsi, kirayə müqaviləsinin rəsmiləşdirilməsi və mənzilin vətəndaşa təhvil verilməsi prosesi tamamlanır.
Kirayəçilərə dair tələblər, müraciətlərin qəbulu, onlara baxılması, yaşayış sahələrinin seçilməsi və rəsmiləşdirilməsi barədə ətraflı məlumatı Fondun internet səhifəsindən (www.mcgf.gov.az), habelə “1549” Çağrı Mərkəzinə zəng etməklə, həmçinin EİKZS-dən istifadə ilə bağlı məlumatı EİKZS-də yerləşdirilmiş təlimatla tanış olmaqla əldə etmək mümkündür.

THE MCGF OFFERS RENT-TO-OWN APARTMENTS IN BINAGADI THE MCGF OFFERS RENT-TO-OWN APARTMENTS IN BINAGADI
THE MCGF OFFERS RENT-TO-OWN APARTMENTS IN BINAGADI
The list of residential areas offered to citizens under the rental mechanism has been expanded, and another residential complex has been included in the housing fund. The new complex is located in Adil Mammadov Street, Binagadi district, Baku. Citizens are offered 40 apartments in the complex.
Monthly payments for apartments offered in the residential complex start from AZN 498 . Monthly payments are calculated on very favorable terms, taking into account the cost of 4% per annum (including insurance) on the cost of the apartment. The apartments in the complex have 1, 2 and 3 rooms. Citizens can get acquainted with the apartments offered in this residential complex through this link.
Currently, the rented residential areas on the balance of the Fund, including the new address, are located at 8 different addresses in Baku, Sumgayit and Khirdalan. Four of these settlements are in Baku, two in Sumgayit and two in Khirdalan. The proposed apartments are located in complexes with a large yard for recreation of citizens, close to the main infrastructure facilities. All apartments have been renovated to a high standard using new and modern construction materials, equipped with a combined heating system (including a combined heat and power plant), water, gas and electricity meters, and property rights have been registered. It is possible to get acquainted with the area, number, area and other information on the location of residential areas through this link.
As soon as the documents are submitted to the Fund, the process of reviewing the application, making a relevant decision, formalizing the lease agreement and handing over the apartment to the citizen is completed within 3 working days.
It should be noted that detailed information on the requirements for tenants, receipt of applications, their consideration, selection and registration of residential areas can be found on the website, by calling the "1549" Call Center or by contacting the Baku ASAN Kommunal Service No. 2 or Sumgayit ASAN Service Center, as well as the information on the use of EMCGS can be obtained reading the instructions posted in EMCGS.