İKZF-nin xətti ilə verilən ipoteka kreditlərinin məbləği 2 000 000 000 manatı ötüb İKZF-nin xətti ilə verilən ipoteka kreditlərinin məbləği 2 000 000 000 manatı ötüb
İKZF-nin xətti ilə verilən ipoteka kreditlərinin məbləği 2 000 000 000 manatı ötüb
Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun vəsaiti hesabına verilən ipoteka kreditlərinin həcmi cari ilin yanvar ayının 13-də 2 000 000 000 manatı keçmişdir. 2006-cı ildən fəaliyyətə başlayan ipoteka kreditləşməsi mexanizmi çərçivəsində bugünədək 37000-ə yaxın ailə mənzil təminatının yaxşılaşdırılmasına nail olmuşdur.
Hazırda dövlətin əsas sosial prioritetlərindən biri olan mənzil təminatı mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi və əhali üçün əlçatanlığının artırılması Fondun qarşısına qoyduğu əsas məqsədlərdəndir.
İpoteka kreditləşməsi sisteminin fəaliyyət göstərdiyi son 15 il ərzində davamlı dövlət dəstəyi sayəsində mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılmasına ehtiyacı olan əhali qrupları üçün effektiv və səmərəli maliyyələşmə mexanizmi formalaşdırılmışdır.
İpoteka kreditləri üzrə əlverişli faiz dərəcələrinin qorunub saxlanılması, dövlət qarşısında xüsusi xidmətləri olan şəxslər üçün güzəştli ipoteka proqramlarının tətbiqi bu mexanizmin sosial dövlət proqramı olaraq kifayət qədər uğur qazanmasına səbəb olmuşdur. Güzəştli ipoteka kreditlərinin maliyyələşdirilməsi üçün davamlı olaraq dövlət büdcəsindən vəsaitlərin ayrılması təmin edilmişdir.
İpoteka kreditlərindən faydalananların 70%-ə yaxını gənclər və gənc ailələrdir.
İpoteka kreditləşməsi mexanizmində ən yaxşı beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq yeniliklərin tətbiqi, eləcə də kredit şərtlərinin ölkə üzrə maliyyə-iqtisadi konyuktura və mövcud reallıqlar nəzərə alınmaqla əhalinin tələblərinə uyğunlaşdırılması istiqamətində tədbirlərin görülməsi bu gün də davam etdirilir. Əhaliyə xidmət səviyyəsinin artırılması, şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə 2015-ci ildən etibarən vətəndaşların müraciətlərinin qəbulundan ipoteka kreditləri üzrə ödənişlərin qəbulunadək proseslərin tam avtomatlaşdırılması həyata keçirilmişdir.
Fond 2022-ci ildə də fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq əhalinin mənzil təminatı sahəsində öz fəaliyyətini davam etdirəcəkdir.

THE AMOUNT OF MORTGAGE LOANS PASSED AZN 2 000 000 000 THE AMOUNT OF MORTGAGE LOANS PASSED AZN 2 000 000 000
THE AMOUNT OF MORTGAGE LOANS PASSED AZN 2 000 000 000
The amount of mortgage lending through the Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan has passed AZN 2 billions as of January 13, 2022. Since 2006 the number of families improved their housing conditions through mortgage lending has reached 37000.
Being one of the main social priorities of the government, the improvement of mechanisms of housing provision and accessability for the population is the main aim of the Fund at the moment.
Thanks to the goverment support, over the last 15 years the effective and the efficient financial mechanisms have been formed for people that need to improve their housing conditions.
As a social government program this mechanism is successful enough because favourable interest rates have been maintained on mortgage loans and favourable mortgage programs have been implemented for people with special services to the state. Allocations from state budget have been regularly provided for financing social mortgage lending.
70% of borrowers are the youth and young families.
Today measures are being taken in the direction of adjusting lending terms to financial-economic frame and to the demand of population considering current realities, as well as implementing innovations in mortgage lending mechanism in accordance with the best international practice.
The Fund will continue its activities in the direction of housing provision of population in 2022 as well.