Martın 1-dən ipoteka kreditləri üzrə sığorta ödənişlərinin onlayn ödənişinə başlanacaq Martın 1-dən ipoteka kreditləri üzrə sığorta ödənişlərinin onlayn ödənişinə başlanacaq
Martın 1-dən ipoteka kreditləri üzrə sığorta ödənişlərinin onlayn ödənişinə başlanacaq
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan İpoteka Fondu ölkədə ipoteka kreditləşməsi mexanizminin beynəlxalq standartlara uyğun inkişaf etdirilməsi və ipoteka kreditlərindən faydalanan şəxslərə xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi, informasiya texnologiyalarının geniş tətbiqinin reallaşdırılması məqsədilə ardıcıl olaraq müvafiq tədbirlər həyata keçirir.
Fond "Elektron İpoteka Sistemi"ni (EİS) müvəffəqiyyətlə tətbiq edib və artıq bir neçə ildir ki, istifadəyə verib. İpoteka bazar iştirakçıları - müvəkkil kredit təşkilatları, sığorta və qiymətləndirici şirkətlərlə bütün texniki prosedurlar real vaxt rejimində həyata keçirilir.
Eyni zamanda, EİS əhalinin ipoteka kreditləri üzrə müvəkkil kredit təşkilatlarına müraciətlərini tam avtomatlaşdırıb. Bu da öz növbəsində, kreditləşmə prosesinin sürətli rəsmiləşdirilməsinə, şəffaflığın artırılmasına, növbəliliyin təmin olunmasına, vaxtın səmərəli istifadəsinə və işin daha da yüksək səviyyədə aparılmasına xidmət edir.
"Elektron İpoteka Sistemi"nin Mərkəzi Bankın vergi, rüsum, icarə haqqı və digər kütləvi ödənişlərinin toplanılması üçün yaradılmış “Hökümət Ödəniş Portalı”na (www.gpp.az) inteqrasiya olunması nəticəsində ipoteka kreditlərinin aylıq ödənişləri bir ildən artıqdır ki, real vaxt rejimində (onlayn) aparılır.
Layihənin funksional davamı olaraq 2-ci faza çərçivəsində ipoteka kreditləri üzrə sığorta ödənişlərinin real vaxt rejimində (onlayn) həyata keçirilməsi uğurla başa çatdırılıb. Sistem hər bir ipoteka ödəyicisinə əmlak və həyat sığorta ödənişlərini birbaşa “Hökümət Ödəniş Portalı”nda aparılmasına imkan yaradır. Həmçinin, sistem borcalana sığorta ödənişlərini hissə-hissə və ya illik həyata keçirmək seçimini təklif edir. Eyni zamanda, borcalanın sığorta öhdəliklərinin vaxtı keçdiyi təqdirdə sistem ilkin olaraq məhz sığorta ödənişlərinin aparılmasını tələb edəcək. Yalnız sığorta ödənişi aparıldıqdan sonra  borcalan aylıq  ödənişini həyata kecirə biləcək.
İpoteka kreditləri üzrə sığorta ödənişlərinin “Hökümət Ödəniş Portalı” vasitəsi ilə aparılmasına 1 mart  2016-cı il tarixindən etibarən start veriləcək.
Fondun tətbiq etdiyi "Elektron İpoteka Sistemi" borcalanlar tərəfindən əmlak və həyat sığortası ödənişlərinin vaxtında aparılmasına zəmin yaradacaq.

INFORMATION OF PRESS SERVICE INFORMATION OF PRESS SERVICE
As is known, Azerbaijan Mortgage Fund realizes the appropriate measures in order to following actions continuously in the country:
Developing the mechanism of mortgage lending according to intornational standards;
Improving the level of service to persons who benefit from mortgage loans;
Realization of wide application of information technologies.
The Fund has successfully realized the "Electronic Mortgage System" (EMS) and already put into operation for several years. All technical procedures are realized real- time mode with the financial market participants- Authorized credit organizations, Insurance and Evaluation companies.
At the same time, EMS fully automated people's appeal to Commissioner Financial Institutions on mortgage loans. This, in turn serves to following actions:
The fast formalization of lending process;
İncreasing transparency;
Ensuring of turning;
Efficient use of time;
And implementation of  work with high- quality.
“The Governmental Payment Portal” was created for collection of tax, duty, rents and other public payments of the Central Bank. And as a result of the integration of “Electronic Mortgage System”, the monthly payments on mortgage loans are realized on real-time (online) mode more than a year.
As a functional part of the project, the realization of insurance payments on mortgage loans in real- time (online) mode has been completed successfully within the framework of the 2nd phase. This system creates opportunity to every mortgage payer for realizing the payments of estate and life insurance payments on “Government Payment Portal” directly. Also, the system suggests the realizing installment or annual insurance payments for borrower. At the same time, the system will require the implementation of insurance payments, if the time of insurance liabilities of borrower is late. Only after the insurance payment, borrower can realize the monthly payment.
The realizing of insurance payments on mortgage loans will be started from the date of 01 March, 2016 by “Governmental Payment Portal”.
“The Electronic Mortgage System” which is applied by Fund, will help to realize the estate and life insurance payments by borrower on time.