Oktyabrda İKZF-nin zəmanəti ilə 59 mln. manatadək biznes krediti verilib Oktyabrda İKZF-nin zəmanəti ilə 59 mln. manatadək biznes krediti verilib
Oktyabrda İKZF-nin zəmanəti ilə 59 mln. manatadək biznes krediti verilib
Azərbaycanda sahibkarlığın, xüsusilə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı dövlətin iqtisadi siyasətinin əsas prioritetlərindən olduğundan, bu sahədə davamlı olaraq qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, maliyyə resurslarının əlçatanlığının artırılması və digər dəstəkləyici mexanizmlərin tətbiq olunması istiqamətində müvafiq tədbirlərin görülməsi təmin olunmaqdadır.
Məlum olduğu kimi, koronavirus pandemiyasının iqtisadiyyata təsirinin minimallaşdırılması və bu dövrdə sahibkarlığın dəstəklənməsi istiqamətində dövlət tərəfindən xüsusi proqramlar çərçivəsində dəstək göstərilir. O cümlədən, maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının artırılması ilə əlaqədar sahibkarlara güzəştli kreditlərin verilməsi həyata keçirilir.
İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu (Fond) da pandemiyanın iqtisadi fəallığa təsirinin minimuma endirilməsi məqsədilə sahibkarlığın dəstəklənməsi işini elektron sistem üzərindən sürətli mexanizm vasitəsilə reallaşdırır. Zəmanət və faiz subsidiyalarının verilməsi mexanizmi çərçivəsində Fondun xətti ilə sahibkarlara verilən kreditlərin həcmi sürətlə artır. Belə ki, oktyabr ayında Fondun zəmanəti ilə sahibkarlar 58,6 mln. manatdan çox kredit əldə edib. Bununla da bugünədək zəmanət və faiz subsidiyasının tətbiqi ilə sahibkarlara verilən kreditlərin məbləği 180 milyon manatı ötüb.
Zəmanət verilmiş kreditlərin orta müddəti 31 ay, verilmiş subsidiyalar hesabına borcalanlar tərəfindən ödəniləcək kreditlər üzrə faiz dərəcəsi isə 6,5% təşkil edir. Bu kreditlər vasitəsilə biznes layihələrinin maliyyələşməsi hesabına 2700-dən çox yeni iş yerinin açılması təmin ediləcək. Fondun zəmanəti hesabına bir borcalana verilən kreditlərin məbləği 40 min manatdan 5 milyon manatadək təşkil edib.
Qeyd edək ki, dövlət tərəfindən nəinki pandemiya, postpandemiya dövründə də sahibkarlığın dəstəklənməsi, əlverişli biznes mühitinin yaradılması istiqamətində tədbirlər davam etdiriləcək. Nəticədə bu, ölkəmizdə iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun dəstəklənməsi, bu sahədə yeni iş yerlərinin yaradılmasına təkan verməklə bütövlükdə sektorun inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyulmuş vəzifələrin icrasının uğurla həyata keçirilməsinə şərait yaradacaq.

As the development of entrepreneurship, specially small and medium entrepreneurship in Azerbaijan is one of the main priorities of the state's economic policy, appropriate measures are being taken to continuously improve legislation, improve the business environment, increase access to financial resources and apply other support mechanisms.
As it is known, the state provides support within the framework of special programs to minimize the impact of the coronavirus pandemic on the economy and to support entrepreneurship during this period. In particular, in order to increase access to financial resources, preferential loans are provided to entrepreneurs.
The Mortgage and Credit Guarantee Fund (MCGF) also provides support for entrepreneurship through a fast electronic mechanism to minimize the impact of the pandemic on economic activity. The amount of loans provided to entrepreneurs through the guarantee and interest subsidies mechanism is growing rapidly. Thus, in October, entrepreneurs provided loans more than AZN 58.6 million under the guarantee of the Fund. So, to date, the amount of loans provided to entrepreneurs with guarantees and interest subsidies has exceeded AZN 180 million.
The average term of guaranteed loans is 31 months, and the interest rate on loans to be repaid by borrowers at the expense of subsidies is 6.5%. These loans will create more than 2,700 new jobs through the financing of business projects. The amount of loans provided to one borrower under the guarantee of the Fund amounted to AZN 40,000 to 5 million.
It should be noted that the government will continue measures to support entrepreneurship and create a favorable business environment, not only during pandemic, but also post-pandemic period. As a result, it will support the non-oil sector of the economy in our country, stimulate the creation of new jobs in this area and create conditions for the successful implementation of the tasks set for the development of the sector as a whole.