Kirayə mənzil mexanizmindən faydalanan şəxslərin orta yaş göstəricisi 35 olmaqla, 70%-dən çoxunu gənclər
və gənc ailələr təşkil edib.
Eyni zamanda, əhali üçün kirayə mənzil mexanizmindən istifadənin daha da asanlaşdırılması və əlçatanlığının artırılması məqsədi ilə cari il ərzində proseslər bir qədər də sadələşdirilib, gəlirlərin qiymətləndirilməsi şərtləri daha da yumuşaldılıb, habelə sabit vergi ödəyicilərinə də mexanizm vasitəsi ilə mənzil sahibi olmaq imkanı yaradılıb.
Qeyd edək ki, hazırda Fond tərəfindən Bakı, Sumqayıt şəhərləri və Abşeron rayonu üzrə 7 fərqli ünvanda 1, 2, 3 və 4 otaqlı kirayə mənzillər təklif olunur. Mənzillər vətəndaşların istirahəti üçün geniş həyətyanı sahəyə malik, əsas infrastruktur obyektlərə yaxın komplekslərdə yerləşir. Bütün mənzillər yeni və müasir tikinti materiallarından istifadə olunmaqla yüksək səviyyədə təmir olunaraq kombi isitmə sistemi (kombi cihazı daxil olmaqla), su, qaz, elektrik sayğacları ilə təchiz olunub, mülkiyyət hüquqları isə dövlət qeydiyyatına alınıb. Vətəndaşların tələbi və istəkləri nəzərə alınmaqla Fond mütəmadi olaraq kirayə mənzillərin siyahısını genişləndirir.
Mexanizm çərçivəsində aylıq ödənişlər çox güzəştli şərtlərlə hesablanır. Proseslər isə ən qısa vaxtda - 3 iş günü ərzində tamamlanmaqla mənzil vətəndaşa təhvil verilir.
Kirayəçilərə dair tələblər, müraciətlərin qəbulu, onlara baxılması, yaşayış sahələrinin seçilməsi və rəsmiləşdirilməsi barədə ətraflı məlumatı Fondun internet səhifəsindən və “1549” Çağrı Mərkəzinə zəng etməklə, həmçinin EİKZS-dən istifadə ilə bağlı məlumatı EİKZS-də yerləşdirilmiş təlimatla tanış olaraq əldə etmək mümkündür.

Housing conditions of 1280 citizens have been improved Housing conditions of 1280 citizens have been improved
Housing conditions of 1280 citizens have been improved
In 2021, the processes under the rent-to-own mechanism have been continued by the Mortgage and Credit Guarantee Fund (MCGF) to improve housing demands and conditions of citizens’. The number of apartments presented to citizens through the mechanism equals 867 that is more than twice compared to the last year. Overall, 1280 apartments have been rented so far.
70% of tenants are the young and young families whose average age is 35.
Moreover, over the current year the procedures under the mechanism have been simplified and fixed taxpayers have got the chance to rent an apartment.
It should be noted that at present, the Fund has 1, 2, 3 and 4-room apartments for rent in 7 different addresses in Baku, Sumgayit and Absheron. The apartments offered for rent by the Fund consist of complexes with a large yard for recreation of citizens, close to the main infrastructure facilities. All apartments in the complexes have been renovated to a high standard using new and modern construction materials, equipped with a combined heating system (including a combined device), water, gas and electricity meters, and property rights have been registered.
Monthly payments are calculated on favorable terms. Procedures are completed in short time - within 3 days and the apartments submitted to citizens.
It should be noted that detailed information on the requirements for tenants, receipt of applications, their consideration, selection and registration of residential areas can be found on the website, by calling the "1549" Call Center. The information on the use of EMCGS can be obtained reading the instructions posted in EMCGS.