İKZF ilə “Qazaxıstan İpoteka Şirkəti” arasında təcrübə mübadiləsi həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu (Fond) fəaliyyət istiqamətləri üzrə regional və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, ixtisaslaşmış xarici ipoteka təşkilatları, o cümlədən kredit zəmanət təşklatları ilə təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsinə xüsusi önəm verir. Bu istiqamətdə Fondla “Qazaxıstan İpoteka Şirkəti” Səhmdar Cəmiyyəti arasında uzun illərdir mövcud olan əməkdaşlıq bu gün də inkişaf edir.
Mövcud əməkdaşlıq çərçivəsində 4-5 dekabr 2019-cu il tarixlərində Qazaxıstan nümayəndə heyəti Fondun iş təcrübəsi ilə yaxından tanış olub. Nümayəndə heyətinə Fondun fəaliyyət istiqamətləri, xüsusilə də ipoteka kreditlərinin şərtləri, ipoteka kreditləşməsi üzrə müvəkkil təşkilatlar və onlarla iş prinsipləri, yeni “Elektron ipoteka və kredit zəmanət sistemi”, o cümlədən vətəndaş tərəfindən elektron sistem vasitəsilə ipoteka kreditlərinə müraciət qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, “Elektron ipoteka və kredit zəmanət sistemi” ən müasir texnoloji platforma üzərində qurulub və Fondda tətbiq olunan digər yeni əməliyyat sistemlərinə inteqrasiya edilib.
Qeyd edək ki, “Qazaxıstan İpoteka Şirkəti” Səhmdar Cəmiyyəti Qazaxıstan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən 2000-ci ildə təsis olunub. Cəmiyyət ipoteka mexanizmi vasitəsilə mənzil təminatı sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən maliyyə təşkilatıdır.

MCGF HELD EXCHGANE OF EXPERIENCE WITH KAZAKHSTAN MORTGAGE COMPANY
The Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan (MCGF) pays special attention to the study of regional and international experience in the field of its activity directions, as well as exchange of experience with specialized foreign mortgage institutes and credit guarantee funds. The cooperation between MCGF and Kazakhstan Mortgage Company still continues in this direction.
In the framework of this cooperation respresentatives of Kazakhstan Mortgage Company have been closely acquainted with MCGF working activity on 4-5 December, 2019. The representatives have been informed about the Fund’s activity directions, terms of mortgage lending, accredited organizations for mortgage lending, new “electronic mortgage and credit guarantee system”, as well as citizens’ appeal to the mortgage loans through this system. It is noted that “electronic mortgage and credit guarantee system” has been set up on the contemporary technological platform and integrated to the new operational systems used in MCGF.
The Kazakhstan Mortgage Company has been founded by the Central Bank of Kazakhstan Republic in 2000. The Company is an effective financial operator of the state policy in the field of providing affordable housing to the population through the mechanism of mortgage lending.